Sprzęt i ekwipunek na spływ kajakowy

Niezbędny sprzęt i ekwipunek podczas spływu kajakowego to jedna z ważniejszych spraw związanych z naszą wyprawą. Utarło się błędne mniemanie, iż przedmioty osobistego użytku powinniśmy ograniczać do minimum ze względu na wagę, objętość i utrudnienie podczas transportu i w czasie samego spływu. Braki w wyposażeniu osobistym i związane z tym niewygody dość szybko odczujemy na trasie. Chcąc więc, by włóczęga wodna stworzyła nam jak najlepsze warunki wyprawy, musimy należycie przygotować ekwipunek i ubiór osobisty. A więc zabieramy się do przygotowania:

Niezbędny ekwipunek na spływ kajakowy1)  Ubiór: spodnie, 2 koszule flanelowe, wiatrówka (skafander), płaszcz nieprzemakalny z kapturem, dresy, sweter, szorty, koszula z długim i krótkim rękawem, kostium kąpielowy, kostium gimnastyczny, czepek kąpielowy, czapeczka z daszkiem (dżokejka), pidżama, trampki, buty gumowe do kolan, skarpety wełniane (2 pary), chustki do nosa; dla kobiet ponadto: spódniczka, bluzka, opalacz, chustka na głowę. Ekwipunek ten wkładamy w 2—3 torby plastikowe lub mniejsze woreczki wodoszczelne.

2) Przybory toaletowe: ręczniki, mydło toaletowe, środki piorące, pasta do zębów, szczotka do zębów i do rąk, lusterko, krem, olejek do opalania, przybory do golenia, grzebień, jakieś pachnidło, okulary przeciwsłoneczne, nożyczki, pilnik do paznokci. Te drobiazgi powinny być umieszczone najlepiej w pudełkach wodoodpornych lub zamkniętych w woreczkach plastikowych.

3) Pamiętaj także o przyborach do szycia — igły cienkie i grube, nici, nożyczki, guziki, agrafki, tasiemka, łatki, wszystko w małym nieprzemakalnym woreczku.

4) Osobisty opatrunek także w woreczku: bandaż, gaza, wata, proszki od bólu głowy, zębów, przeziębienia, plaster, trochę jodyny, krople walerianowe, wata, bandaż elastyczny, wazelina.

5) Dowód osobisty oraz pieniądze na bieżące wydatki, karty kredytowe raczej nam się nie przydadzą. Pamiętajmy o zabezpieczeniu dokumentów w plastikowym, gumowym lub brezentowym woreczku.

6) Niezbędne drobiazgi: mapa, przewodnik, ołówek, długopis, zegarek, aparat fotograficzny, kompas lub nawigacja GPS, komórka, a jeśli jesteś wędkarzem — karta wędkarska, wędka z zapasem haczyków i żyłki.

7) Pogotowie reperacyjne (reperaturka). Brak reperaturki podczas naszego spływu może stać się bardzo dokuczliwy i przykry, a może też spowodować przerwanie wędrówki. Torba-reperaturka winna zawierać:

  • dla składaków: łatki gumowe, klej „Butapren” (samo-wulkanizujący), przylepiec, taśmę izolacyjną, kawałek blachy grubości 2 mm, uniwersalne cęgi, mały młotek, papier ścierny, benzynę oczyszczoną, nity aluminiowe, torebkę ze śrubkami, podkładkami, nakrętkami;
  • dla kajaków sztywnych: taśmę izolacyjną, papier ścierny, szpachlówkę szybko schnącą lub żywicę epoksydową z włóknem szklanym.

Oprócz wyżej wymienionych materiałów naprawczych w naszej torbie-reperaturce winny znajdować się: mocna igła z dużym uchem, nici lniane, nożyczki, nóż składany, kawałek płótna, gumy, linka lniana lub nylonowa, siekierka, gąbka do mycia i wybierania wody z kajaka.

8) Przybory kuchenne: menażka lub miska i talerz, kubeczek, nóż, widelec, łyżka, nożyk do konserw, kuchenka turystyczna (najlepiej gazowa), ewentualnie kocher z zapasem paliwa, zasobnik na żywność, pojemnik na wodę, torba na żywność, ściereczka, serwetka, zmywak, proszek do szorowania lub płyn do mycia.

9) Worek wodoszczelny powinien również zawierać: latarkę – najlepiej czołówkę, zapas baterii, 2 świece, zapałki, chlebak.

10) Sprzęt noclegowy: śpiwór lub koce, materac pneumatyczny lub karimata, poduszka pneumatyczna.

Teraz, kiedy już prawie wszystko jest skompletowane, pozostaje nam jeszcze przygotować sprzęt pływający, a więc kajak. Jeśli wybieramy się na trasę, która prowadzi odcinkami rzeki górskiej, na wyprawę odległą od miejsca zamieszkania bądź wycieczkę zagraniczną lepiej zabrać kajak-składak (ułatwia transport) lub po prostu skorzystać z miejscowej wypożyczalni kajaków i na miejscu wypożyczyć kajak, wiosła oraz kapok.