Jakie ubranie do pływania kajakiem jesienią, zimą i wiosną ?

Ostatnio bardzo dużo osób zadaje mi pytanie jakie ubranie należy wybrać do pływania kajakiem jesienią, zimą i wiosną. W co się ubrać, kiedy jest zimno i pada deszcz, a w co gdy temperatura spada poniżej zera? Przyznam szczerze, że kiedyś też szukałem odpowiedzi na to pytanie szukając informacji w literaturze fachowej, a później przeglądając strony internetowe. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo trudno było skompletować tego typu ubiór, dziś nie ma z tym większego problemu. Wiele sklepów sportowych (np: www.decathlon.pl) oraz firm zajmujących się sprzedażą kajaków w swojej ofercie posiada również odpowiednie ubrania do pływania kajakiem w bardzo ekstremalnych warunkach.

Buty i skarpetki
Co założyć na nogę kajakarza, gdy jest zimno ? To chyba najczęściej zadawane pytanie w internecie. Ja osobiście próbowałem wszystkiego; pływałem w gumowcach i gumofilcach – choć nie powinno się tego robić (przy wypadnięciu z kajaka takie obuwie ciągnie nas w dół), pływałem w butach sportowych obwiązanych folią, w glanach i butach trekkingowych. W żadnych z wymienionych nie czułem komfortu, chociaż najbardziej sprawdziły się buty trekkingowe. Dziś, w zależności od warunków pogodowych, do kajaka wsiadam zakładając na nogę skarpetkę z neoprenu grubości 2 lub 3 mm oraz typowe buty kajakowe za kostkę z pianki na twardej podeszwie. Skarpetka z neoprenu bardzo dobrze się sprawdza, jeżeli temperatura na zewnątrz spada poniżej 5 stopni, a zupełnie niezbędna jest, gdy temperatura jest na minusie.

Spodnie
W tym przypadku nie ma już tak dużego problemu jak z butami, bo w zasadzie można pływać w zwykłych dżinsach przykrytych fartuchem lub jakąkolwiek folią w kajaku z otwartym kokpitem. Jednak osobiście nie polecam takiego rozwiązania. Optymalnym rozwiązaniem są leginsy lub kalesony termoaktywne zakładane pod spód, a na wierzch spodnie z materiału wodoodpornego. Mogą to być wszelkiego typu spodnie kajakowe, ochraniacze, https://www.splyw.kajakowy.eu/kasyno-online-demo/ zwykłe lub typu ogrodniczki. Nie polecam zakładania spodni z pianki, ponieważ ograniczają ruchy, nie odprowadzają potu na zewnątrz i przy dłuższym płynięciu są mało wygodne.

Koszulka, bluza, kurtka
Podobnie jak w przypadku spodni, również i z ubiorem od pasa w górę nie ma większego problemu, jednak należy zwrócić uwagę na to, że o ile nogi nasze są schowane w kajaku, o tyle góra jest wystawiona na działanie czynników zewnętrznych takich jak: silny wiatr, deszcz, śnieg, czasem grad oraz słońce. W czasie jednego dnia spływu można doświadczyć wszystkich tych zdarzeń, ostatnio mieliśmy do czynienia z taką zmienną aurą płynąc rzeką Łydynią. Biorąc pod uwagę powyższe, optymalnym rozwiązaniem będzie zestaw składający się z  koszulki termoaktywnej z długimi rękawami odpowiedniej grubości, koszulki termoaktywnej z krótkimi rękawami (trochę luźniejsza) oraz dobrej kurtki kajakowej lub sztormiaka żeglarskiego. Ważne jest, aby kurtka chroniła nas przed wiatrem oraz wodą oraz nie ograniczała naszych ruchów przy wiosłowaniu. Kurtka powinna być wykonana z materiału przepuszczającego powietrze. Warto jest też zaopatrzyć się w odpowiednią bluzę na wypadek, gdyby nam było bardzo zimno.

Czapka
O tym jak ważna jest czapka wielokrotnie mogłem osobiście przekonać się, biorąc udział w obserwacji przylotu ptaków i pływając bardzo wczesną wiosną rzeką Biebrzą wtedy, gdy wody rzeki stanowią jedno wielkie rozlewisko. Zimne, a czasem wręcz lodowate wiatry stały się dobrym testem dla używanych przeze mnie czapek. Bardzo dobrze sprawdzają się czapki z polaru, chociaż i te wełniane są też dosyć dobre, niektórzy zakładają również kominiarki. Osobiście od niedawna pływam w czepku z neoprenu i mimo, że na początku część moich znajomych patrzyła na mnie bardzo dziwnie to uważam, że jest to idealne rozwiązanie. Co byście nie założyli na głowę to pamiętajcie, aby czapka nie była zbyt ciasna i zbyt luźna, a także dobrze chroniła czoło i uszy. Pływając po rzekach, gdzie nad wodą jest dużo drzew i gałęzi należy liczyć się z tym, że nasza czapka może wylądować w wodzie. Dlatego też warto jest mieć jeszcze jedną na zapas.

Rękawiczki – mufle kajakowe (łapawice)
Trzymając wiosło gołymi rękami w warunkach, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska lub wieje zimny, a czasem i mroźny wiatr, nie jesteśmy w stanie daleko zapłynąć. Zwykłe rękawiczki nie zapewnią nam komfortu w pływaniu przez kilka godzin, dlatego też warto zaopatrzyć się w odpowiednie rękawiczki kajakowe. Jeżeli chodzi o ten asortyment, to na polskim rynku mamy bardzo duży wybór. W sklepach z odzieżą kajakową można kupić odpowiednie rękawiczki kajakowe z neoprenu, ale można też kupić bardzo dobre mufle (łapawice), które występują w kilku odmianach i wykonane są z różnego materiału. Są mufle z neoprenu, z goreteksu i zwykłego ortalionu, są też mufle szyte z materiału wodoodpornego i cienkiego polaru. Osobiście używam tych ostatnich, ponieważ najbardziej się sprawdzają. W sytuacji nawet, gdy są mokre polar nie wyziębia ręki.

Ubranie na zmianę
Wsiadając do kajaka zawsze należy liczyć się z wywrotką i im bardziej oswoimy się z tą myślą, tym łatwiej będzie nam przygotować się do spływu, a po ewentualnej wywrotce pogodzić z taką sytuacją. Należy zadbać o to, aby w zapasie znalazły się zwykłe buty, skarpetki, bielizna osobista, spodnie, bluza, kurtka, czapka i ręcznik.

Wyposażenie dodatkowe
Wsiadając do kajaka zabieramy ze sobą bardzo często kluczyki do samochodu, telefon komórkowy, aparat fotograficzny, podręczną apteczkę oraz ubranie na zmianę. Te rzeczy nie powinny nam w żadnym wypadku zamoknąć, dlatego też warto zaopatrzyć się w odpowiednie worki lub pojemniki hermetyczne. Idealnym rozwiązaniem jest zabranie dwóch takich worków lub pojemników; jeden mniejszy 5-10 litrów i jeden większy 15-20 litrów.

Podsumowanie
Gdybym miał w dużym skrócie odpowiedzieć na pytanie jakie ubranie jest najodpowiedniejsze do pływania kajakiem jesienią, zimą oraz wiosną, i co należy ze sobą zabrać, odpowiedziałbym tak: buty z pianki za kostkę, skarpetka z neoprenu, bielizna termoaktywna (góra i dół), spodnie kajakowe wodoodporne lub żeglarskie, kurtka kajakowa lub żeglarska, odpowiednia czapka, rękawice mufle (łapawice) oraz ubranie na zmianę i hermetyczne worki.

Ubranie i sprzęt do pływania kajakiem jesienią, zimą i wiosną zostało opisane na przykładzie produktów dostępnych w ogólnopolskiej sieci www.decathlon.pl. Gdyby ktoś chciał skorzystać z innych produktów w innych sklepach, to polecam wujka Google.pl.

5 thoughts to “Jakie ubranie do pływania kajakiem jesienią, zimą i wiosną ?”

  1. Jedna uwaga do worków wodoodpornych zimą.
    Najczęściej używane przez kajakarzy worki z tkaniny dwustronnie powlekanej PVC (materiał jak na plandeki, gładki) nie zawsze nadają się do stosowania w ujemnych temperaturach. Potrafią sztywnieć i wykruszać się na załamaniach.
    Dotyczy to szczególnie worków dedykowanych na kajak (np. GoPack Aquariusa lub KajBag Fjorda Nanssena), które już przy +5 stopniach są sztywne.
    Właściwie identyczne worki firm produkujących sakwy rowerowe (np. Crosso, Ortlieb) wykonane są z tworzywa bardziej odpornego na zginanie w ujemnych temperaturach (podobno nawet do -20 stopni).
    Jednak producenci worków zalecają stosowanie zimą raczej worków z tkaniny powlekanej PU (chyba właśnie takie są linkowane Decathlonu).
    Dodatkową ich zaletą jest lepsza szczelność zimą – jako mniej sztywniejące lepiej się układają przy rolowaniu.
    Piszę o tym, bo można sobie jednym spływem zimowym „załatwić” cały komplet letnich worków 😉

    1. Bardzo cenna uwaga zwłaszcza, że napisana przez osobę, która testuje różnego typu worki.

  2. Janek,
    zapomniałeś o bakistach ale tych prawdziwych, szczelnych i tych które można swobodnie zamknąć 😀

    1. Sorki ale nie wszystkie kajaki mają bakisty. A jeżeli mówimy o ich szczelności to z tym bywa bardzo różnie, wszystko zależy od tego, czy komora bakisty dobrze została wklejona oraz od tego, czy potencjalny kajakarz jej nie uszkodził przy upychaniu różnych rzeczy.

    2. Byle się zbyt swobodnie potem same nie otwierały 😛
      Jeśli chodzi o szczelność moich, to mogłeś podziwiać ostatnio mój idealnie szczelny, wessany przedni dekiel 😉

Komentarze są zamknięte.